Dopuszczalność rozpowszechniania wizerunku

29.05.2019

W jakich okolicznościach dopuszczalne jest rozpowszechnianie wizerunku osoby, aby takie działanie było legalne i nie spotkało się z uzasadnionym sprzeciwem?

 

Przy publikowaniu wizerunku należy mieć na względzie regułę uzyskiwania zgody osoby, której wizerunek ma zostać rozpowszechniony. Samo zezwolenie na posłużenie się wizerunkiem może przybrać dowolną formę, jednak rekomendowana jest postać dokumentowa, to znaczy pisemna bądź elektroniczna (zgoda na formularzu). Dodatkowo, zasada uzyskiwania zgody nie ma charakteru bezwzględnego i zostały ustanowione od niej dwa wyjątki: dopuszczalne jest publikowanie wizerunku osoby powszechnie znanej w związku z wykonywaniem przez nią funkcji publicznych, jak również osoby stanowiącej jedynie element akcydentalny lub akcesoryjny uwiecznionego przedstawienia.

 

W artykule opublikowanym w miesięczniku MICE POLAND (dostępnym w sprzedażny od 15 maja, wydanie 5/185) szczegółowo odnoszę się do zagadnienia dopuszczalności rozpowszechniania wizerunku. Rozpoczynam przekrojowo od definicji, zakresu i sposobu jego rozpowszechniania oraz pochylam się nad zakresem zastosowania wyjątków od ogólnej zasady uzyskiwania zgody na rozpowszechnianie wizerunku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Joanna Skrzeczkowska

Redaktor Bloga, radca prawny

Pasjonatka mody, kinematografii, literatury angielskiej, jogi...i długo by jeszcze wymieniać...

Please reload

Szukaj po kategoriach
Please reload

Znajdziesz nas również

  • Szary LinkedIn Icon
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon