Czekoladowy spór, czyli o słodkiej ochronie praw własności intelektualnej

31.08.2017

W połowie lipca brytyjska firma Poundland miała wprowadzić na rynek nową czekoladę o charakterystycznym trójkątnym kształcie. Ich trójkątna czekolada Twin Peaks miała różnić się od sławnej szwajcarskiej czekolady Toblerone tym, że czekolada ta ma dwa, a nie jeden wierzchołek – symbolizować ma bowiem wzgórze Wrekin w Shropshire w pobliżu siedziby producenta, a nie alpejski szczyt Matterhorn.

 

 

Po zapowiedziach Poundland o wprowadzeniu produktu na rynek, firma otrzymała korespondencję od prawników producentów Toblerone i jak na razie wstrzymała się z wprowadzeniem Twin Peaks na rynek. W ich ocenie, czekoladowy baton Twin Peaks do złudzenia przypomina czekoladę Toblerone i stanowi jej kopię.

 

Wprowadzenie czekolady Poundland stanowiło odpowiedź na działania producenta Toblerone, który przed świętami Bożego Narodzenia ubiegłego roku zmienił kształt swoich czekolad, poszerzając przestrzeń między kawałkami, starając się utrzymać cenę czekolady przy rosnących kosztach produkcji – mniej czekolady za tą samą cenę.

 

 

Trójwymiarowy znak towarowy UE 000505461 (po lewej)

Trójwymiarowy znak towarowy UE 000031203

 Zarejestrowany Wzór Wspólnotowy 001173157-000

 

Czy kształty i wygląd słodyczy – batonów czy cukierków mogą być prawnie chronione?

 

Odpowiedź jest jednoznaczna - oczywiście, że tak.

 

W rejestrach Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) znajdziemy szereg zarejestrowanych znaków towarowych trójwymiarowych, jak i wzorów, które kojarzymy ze sklepowych półek działów spożywczych. Znak trójwymiarowy może składać się z trójwymiarowej bryły, będącej produktem samym w sobie lub jego opakowaniem. Wzór oznacza postać całego lub części produktu, wynikającą w szczególności z cech linii, konturów, kolorystyki, kształtu, tekstury i/lub materiałów samego produktu i/lub jego ornamentacji – wzorem może być zarówno opakowanie produktu, sam produkt, jak i jego część.

 

Poniżej przykłady znaków towarowych 3D i wzorów wspólnotowych zarejestrowanych dla słodkich produktów spożywczych.

Zarejestrowany Wzór Wspólnotowy 003500776-0008, ze wskazaniem produktu: krakersy, właściciel: MONDELEZ EUROPE GmbH

Zarejestrowany Wzór Wspólnotowy 002109272-0001, ze wskazaniem produktu: batony czekoladowe, właściciel: Société des Produits Nestlé S.A.

 

Trójwymiarowy znak towarowy UE KitKat 002097376, właściciel: Société des Produits Nestlé S.A.

 

Zarejestrowany Wzór Wspólnotowy 000294335-0001, ze wskazaniem produktu: czekoladki, właściciel: Société des Produits Nestlé S.A

 

PTASIE MLECZKO

Słowny znak towarowy UE 003475291, właściciel: LOTTE Wedel sp. z o.o.

 

Zarejestrowany Wzór Wspólnotowy 001162770-0001, ze wskazaniem produktu: Wyroby cukiernicze (Opakowania dla -), właściciel: LOTTE Wedel sp. z o.o.

 

 

Zarejestrowany Wzór Wspólnotowy 002632174-0001, ze wskazaniem produktu: czekoladki, praliny, słodycze, właściciel: LOTTE Wedel sp. z o.o.

 

 

 

 

Trójwymiarowy znak towarowy UE 011603651, właściciel: Ferrero S.p.A. (po lewej)

 

 

 

 

 

 

 

Zarejestrowany Wzór Wspólnotowy 000453550-0002, ze wskazaniem produktu: logo, właściciel: Ferrero S.p.A. (po prawej)

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarejestrowany Wzór Wspólnotowy 002109272-0001, ze wskazaniem produktu: batony czekoladowe, właściciel: Société des Produits Nestlé S.A. (po lewej)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa  oraz ma charakter wyłącznie  informacyjny. Stanowi  wyraz poglądów jego  autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

 

 

Please reload

Joanna Skrzeczkowska

Redaktor Bloga, radca prawny

Pasjonatka mody, kinematografii, literatury angielskiej, jogi...i długo by jeszcze wymieniać...

Please reload

Szukaj po kategoriach
Please reload

Znajdziesz nas również

  • Szary LinkedIn Icon
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon