Festiwal Światła SKYWAY - znakiem towarowym?

23.08.2017

Ruszyła dziewiąta edycja Bella Skyway Festival – perełki w wakacyjnym grafiku turystycznym. Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że Festiwal Światła to cykliczne widowisko organizowane od 2009 roku w Toruniu przez Toruńską Agendę Kulturalną przy współpracy z Miastem Toruń. Koncepcja wydarzenia opiera się na wykorzystaniu obiektów architektonicznych Torunia jako elementów instalacji artystycznych, przede wszystkim świetlnych, podkreślonych odpowiednią oprawą muzyczną. Przez kilka dni (w tym roku od 22 do 27 sierpnia) toruńska starówka zamienia się w bajkowe miejsce pozwalające zanurzyć się w „Płynnym wszechświecie” (temat przewodni tegorocznego Skyway). Jednak, jak mówi chińskie przysłowie – jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów, dlatego na zachętę prezentuję króciutki film z tegorocznej edycji festiwalu:

Oczywiście, żeby nie posadzić mnie o tworzenie laudacji na cześć Skyway na szkodę bloga mającego charakter bądź co bądź prawny, muszę zahaczyć choć odrobinę o zagadnienia własności przemysłowej. Nie byłabym sobą, gdybym nie sprawdziła czy organizatorzy festiwalu oprócz stworzenia widowiska na skalę międzynarodową skupili się również na ochronie swoich praw własności intelektualnej. W dzisiejszym artykule pominę zagadnienie praw autorskich do instalacji świetlnych stanowiących festiwalowe atrakcje, a skupię się na zabezpieczeniu praw do samej jego nazwy. Przecież zachęceni sukcesem przedsięwzięcia konkurenci mogą pokusić się o czerpanie bezprawnych korzyści z nazwy festiwalu, nie wspominając już o zyskach jakie mogą przynieść organizatorom udzielanie licencji na korzystanie ze znaku towarowego umieszczonego, chociażby na gadżetach. Otóż, po analizie rejestrów znaków towarowych, ustaliłam, że Toruńska Agenda Kulturalna zgłosiła do ochrony w Urzędzie Patentowym RP dwa identyczne znaki towarowe „Międzynarodowy Festiwal Światła SKYWAY”.

Dlaczego zgłoszenie zostało dokonane dwukrotnie? Już śpieszę z wyjaśnieniem.

 

Okazało się, że pierwotne zgłoszenie słownego znaku „Międzynarodowy Festiwal Światła SKYWAY” z dnia 26.05.2011 wygasło z powodu nieuiszczenia w wymaganym terminie opłaty za pierwszy dziesięcioletni okres ochrony. Pomimo przejścia rygorystycznej procedury rejestracyjnej, opłacenia zgłoszenia, spełnienia wszystkich wymagań ustawowych pozwalających na wydanie decyzji warunkowej, znak nie uzyskał prawa wyłącznego i to tylko z prostej przyczyny braku wniesienia opłaty w wysokości 400 zł. Tak, tylko z tego powodu...

 

Należy pamiętać, że po dokonaniu zgłoszenia oznaczenia oraz przejściu przez nie procedury rejestracyjnej, Urząd Patentowy wydaje decyzję o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy pod warunkiem (!) uiszczenia opłaty w zakreślonej w decyzji wysokości.

Podsumowując, w razie nieuiszczenia opłaty w wyznaczonym terminie, Urząd Patentowy stwierdza wygaśnięcie decyzji o udzieleniu prawa ochronnego. Natomiast, w przypadku zapłacenia należności, znak towarowy zostaje wpisany do rejestru znaków towarowych i zostaje wydawane świadectwo ochronne, potwierdzające udzielenie prawa.

 

Z powodu braku wspomnianej opłaty, organizatorzy Festiwalu Światła musieli ponownie uruchomić toporną machinę administracyjną w celu rejestracji tego samego oznaczenia.

 

Najwidoczniej, pomimo sukcesu pierwotnego zgłoszenia i uzyskania decyzji warunkowej, tówrców wydarzenia, tym razem, spotkało niemiłe zaskoczenie. Otóż, drugie podanie o udzielenie prawa ochronnego, złożone w Urzędzie Patentowym w dniu 5.06.2015 roku, napotkało przeszkody i do dziś znak towarowy „Międzynarodowy Festiwal Światła SKYWAY” nie został zarejestrowany. Uwypukla to fakt, jak ważne jest zabezpieczenie swoich praw we właściwym czasie, pamiętając o wszystkich etapach procedury rejestracyjnej.

 

Odchodząc od przyziemnych tematów prawych i wracając do rozświetlonej, toruńskiej starówki, serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu Światła SKYWAY. Na zachętę, publikuję zdjęcie przedstawiające główną atrakcję Festiwalu - Renaissance Palace, stworzoną przez Marianolight. W ślad za opisem zamieszczonym w programie festiwalu (TUTAJ), artyści zapraszają zwiedzających do przejścia przez gigantyczny portal i przespacerowania się pod delikatnym i harmonijnym sklepieniem wykonanym z tysięcy światełek. Brzmi cudownie, prawda? 

 Autor zdjęcia: Tomasz Berent

 

 Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa  oraz ma charakter wyłącznie  informacyjny. Stanowi  wyraz poglądów jego  autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

 

Please reload

Joanna Skrzeczkowska

Redaktor Bloga, radca prawny

Pasjonatka mody, kinematografii, literatury angielskiej, jogi...i długo by jeszcze wymieniać...

Please reload

Szukaj po kategoriach
Please reload

Znajdziesz nas również

  • Szary LinkedIn Icon
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon