Zarejestrowałeś znak towa®owy? Czas rozpocząć jego monitoring.

03.05.2016

Ufff… Udało Ci się zarejestrować znak towarowy… Świadectwo ochronne na znak towarowy dumnie trzymasz w wyciągniętej dłoni, gotowy machać nim przed oczami każdemu kto odważy się naruszyć Twoje prawo do wyłącznego używania znaku na terenie Polski. Po żmudnej procedurze nareszcie możesz odpocząć, spuścić z oka konkurencję, bez obawy, że Twój rywal w biznesie do tej pory depczący Ci po piętach, zrobi użytek ze skanera i drukarki podrabiając Twój cenny i nie rzadko przynoszący duże zyski znak. Wieszasz na ścianie oprawione świadectwo ochronne na znak towarowy, wzdychasz z satysfakcją i jedziesz na upragniony urlop. Niestety...., nie tak prędko mój drogi właścicielu znaku towarowego.

Media od dłuższego czasu przypominają o istotnej zmianie przepisów dotyczących znaków towarowych. Jesteśmy bombardowani przez informacje dotyczące wejścia w życie zmian w ustawie Prawo własności przemysłowej. Niczym echo przebrzmiewa data „15 kwietnia 2016 roku”, która odwraca procedurę rejestracji znaków towarowych o 180 stopni.

 

Jednak jakie rzeczywiście konsekwencje wynikają z tak szeroko komentowanej nowelizacji?

 

Najprościej rzecz ujmując, nowe prawo przewiduje odejście od dotychczasowej procedury badawczej w kierunku systemu sprzeciwowego. Dawniej po złożeniu wniosku o udzielenie prawa ochronnego, to Urząd Patentowy RP rozpoczynał badanie oznaczenia pod kątem wystąpienia przesłanek bezwzględnych dotyczących realizacji podstawowej funkcji znaku towarowego oraz przesłanek względnych, a więc czy zgłoszony znak nie jest podobny do wcześniej zarejestrowanych znaków towarowych na terenie Polski i Unii Europejskiej. W obecnie obowiązującej procedurze sprzeciwowej, Urząd skupia się jedynie na przesłankach bezwzględnych, pomijając zupełnie kwestię podobieństwa do znaków towarowych ze wcześniejszym pierwszeństwem. W związku z czym, po spełnieniu przez znak bezwzględnych warunków pozwalających na rejestrację znaku, Urząd Patentowy RP publikuje oznaczenie w Biuletynie Urzędu Patentowego (BUP). Wszystkie Biuletyny znajdziesz TUTAJ. Co istotne, w ciągu trzech miesięcy od publikacji zgłoszenia w BUP, uprawniony do znaku towarowego z wcześniejszym pierwszeństwem będzie mógł złożyć sprzeciw wobec zgłoszenia znaku. Należy pamiętać, że termin na zgłoszenie sprzeciwu nie podlega przywróceniu!

 

W związku z czym, właściciele zarejestrowanych znaków towarowych nie mogą już spać spokojnie. Teraz to na nich został przerzucony ciężar bieżącego monitorowania podobieństwa zgłoszonych znaków towarowych do należącego do nich oznaczenia. Bowiem w przypadku „przegapienia” zgłoszenia znaku zbliżonego do naszego oznaczenia, zostanie on zarejestrowany i zgodnie z prawem zacznie funkcjonować w obrocie. Natomiast właścicielowi znaku z wcześniejszym pierwszeństwem pozostanie jedynie trudniejsza procedura unieważnienia znaku.

 

Czy to oznaczy, że właściciele znaków towarowych muszą teraz zachować czujność i nie rozstawać się z nowymi wydaniami Biuletynu Urzędu Patentowego? Niekoniecznie. Obecnie można powierzyć, tzw. „monitoring znaku towarowego” kancelariom prawnym zajmującym się na co dzień problematyką prawa własności przemysłowej. Nie muszę chyba dodawać, że jedną z nich jest Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy :).

 


Właścicielu znaku towarowego, zachowaj należytą czujność lub pozwól, żeby inni zachowali czujność za Ciebie.

 

Please reload

Joanna Skrzeczkowska

Redaktor Bloga, radca prawny

Pasjonatka mody, kinematografii, literatury angielskiej, jogi...i długo by jeszcze wymieniać...

Please reload

Szukaj po kategoriach
Please reload

Znajdziesz nas również

  • Szary LinkedIn Icon
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon